


| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 188.014037 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 2.25 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Number of Regulators | 1 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 221
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56112
Ext.Price$0.56112
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56112 | $0.56112 |
| 10 | $0.45427 | $4.54270 |
| 25 | $0.41683 | $10.42075 |
| 50 | $0.38248 | $19.12400 |
| 100 | $0.35095 | $35.09500 |
| 300 | $0.32611 | $97.83300 |
| 500 | $0.30303 | $151.51500 |
| 1000 | $0.28654 | $286.54000 |
